| Part Number | 1-917048-1 |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity |
| Quantity in stock | 111140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Multilock Connector F 3 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1-917048-1 |
| Datasheet download |
| Part Number | 1-917048-1 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 16.3 x 11.9 x 23.5 |
| Rad Hard | No |
| Housing Color | Natural |
| Operating Temperature | -30 to 105 °C |
| Pin Count | 3 |
| Contact Plating | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Pitch | 3.5 mm |
| Contact Material | Brass |
| Max Processing Temp | 230 |
| Gender | F |
| Product Depth | 11.9 mm |
| Product Height | 23.5 mm |
| Product Length | 16.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-1-917048-1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-146277-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-406HLF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 4Power 2Signal POS Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF463500.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board F 20 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 347290200.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector HDR 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Reel Download PDF datasheet for 5-175638-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301040.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 874370773.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604050.pdf |
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.27mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TFML-110-02-S-D-A.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874270802.pdf |