| Part Number | 66506-014LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 134500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 66506-014LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 66506-014LF |
|---|---|
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Number of Rows | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 40.1 x 8.13 x 9.27 mm |
| Type | Shrouded Header |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Voltage Rating | 1000 Vac |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Contact Plating | Tin |
| Housing Color | Blue |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Product Depth | 8.13 mm |
| Product Height | 9.27 mm |
| Product Length | 40.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-66506-014LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878310841.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 98414-F06-28ULF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640118.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 39310028.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 1.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0874370443.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103635-7.pdf |
|
Panasonic | NARROW PITCH CONNECTORS P4 (0.4MM PITCH) Download PDF datasheet for AXK780247G.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 200 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 536272074.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0395311005.pdf |
|
Amphenol-FCI | 3PIN PLUG FOR MOTO L F CONN - |