| Part Number | 66527-018LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 455520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 36 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 66527-018LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 66527-018LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 52.27 x 8.4 x 6.1 mm |
| Maximum Voltage Rating | 1250 Vac |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Socket Strip |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Maximum Contact Resistance | 15 mOhm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Nylon |
| Housing Color | Black |
| Mounting | Through Hole |
| Body Orientation | Right Angle |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Contact Material | Brass |
| Product Depth | 8.4 mm |
| Product Height | 6.1 mm |
| Product Length | 52.27 mm |
| Replacement Part Number | PART-66527-018LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-643819-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole 140 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1734099-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 86130342323345E1LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0436500327.pdf |
|
Molex | CONN LPH SIGNAL RECEPT. ASSY 16 CKT Download PDF datasheet for 45984-0322.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed Tape and Plastic Reel Download PDF datasheet for AXG7200J7.pdf |
|
Panasonic | P4 CONECTOR, HEADER, 34PINS, 0.4PITCH Download PDF datasheet for AXK834125WG.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-101-03LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 4-644695-0.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103309-1.pdf |