| Part Number | 61083-201409LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 752590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 200 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 61083-201409LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 61083-201409LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 85.8 x 6 x 4.7 mm |
| Gender | PL |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 6 mm |
| Product Height | 4.7 mm |
| Product Length | 85.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-61083-201409LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540370.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 39310028.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 18 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Download PDF datasheet for 5-102398-7.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1761606-7.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022122024.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980571.pdf |
|
Harwin | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 13+13 contacts Download PDF datasheet for M80-8882605.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 6 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640426-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 76382-304LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104074-8.pdf |