| Part Number | 0039296148 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 774090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 14 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039296148 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039296148 |
|---|---|
| Pitch | 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Contact Material | Brass |
| Gender | HDR |
| Product Dimensions | 31 x 11 x 12.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 31 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039296148 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 20 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK720427G.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0430450620.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 50 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0534080579.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022057028.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 40 POS 2mm IDT RA Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 875684044.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 100P 2R FS(P0.635,H7.58 - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 5 POS 2.5mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-284932-5.pdf |
|
TE Connectivity | Conn SCSI PL 60 POS 1.27mm Solder RA Thru-Hole 140 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for 1734099-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 643495-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450624.pdf |