66956-010LF Amphenol-FCI
66956-010LF Images
Please contact us for more photos of 66956-010LF
Part Number 66956-010LF
Manufacturer Amphenol-FCI
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube
Category Connectors
Family Connector Headers and PCB Receptacles
ROHS Compliant Yes
MSL Level 66956-010LF
Datasheet download 66956-010LF.pdf
Request Quotation for 66956-010LF
66956-010LF Specifications
Part Number 66956-010LF
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Maximum Voltage Rating 1250 Vac
Type Socket Strip
Pitch 2.54 mm
Housing Material Polyester
Contact Plating Gold Over Nickel
Number of Rows 2
Gender SKT
Maximum Contact Resistance 15 mOhm
Termination Method Solder
Housing Color Black
Body Orientation Straight
Mounting Through Hole
Operating Temperature -65 to 125 °C
Contact Material Brass
Lead Finish Tin
Product Dimensions 25.4 x 6.1 x 8.27 mm
Product Depth 6.1 mm
Product Height 8.27 mm
Product Length 25.4 mm
Replacement Part Number PART-66956-010LF
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 66956-010LF
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Conn Board to Board RCP 50 POS 0.6mm Solder ST SMD
Download PDF datasheet for 2292096-1.pdf
Molex
Conn Wire to Board HDR 3 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray
Download PDF datasheet for 0428203212.pdf
Molex
Conn Unshrouded Header HDR 15 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag
AXK6F12547YG
Panasonic
Conn Board to Board HDR 12 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R