| Part Number | 68000-106HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 538360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68000-106HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68000-106HLF |
|---|---|
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 15.24 x 2.41 x 8.38 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 15.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-68000-106HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102618-8.pdf |
|
3M | Conn Unshrouded Header HDR 40 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 151240-8422-RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288040.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 284539-7.pdf |
|
Panasonic | CONNECTOR A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE632224.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018762840.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 26 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 9-6437287-9.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 10 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 15247101.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 13 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Individual Download PDF datasheet for 6-103897-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 3 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103959-2.pdf |