| Part Number | 68001-416HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 161330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68001-416HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68001-416HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 40.64 x 2.41 x 8.38 mm |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Tin |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Product Depth | 2.41 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 40.64 mm |
| Replacement Part Number | PART-68001-416HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 8 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00008C4LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-5120528-1.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE650124D.pdf |
|
AVX | ELC58 9155 002000080 ELCO BATTERY CONNEC - |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 64 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TMMH-132-01-F-DV-ES-A-M-TR.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0879208115.pdf |
|
Molex | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0905711341.pdf |
|
Panasonic | Conn Fine Pitch Connector SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXN340130PJ.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022272071.pdf |
|
Samtec | Conn Elevated Socket SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for ESW-110-23-S-D.pdf |