| Part Number | 68021-210HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 397610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68021-210HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68021-210HLF |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Maximum Voltage Rating | 1500 Vac |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Product Dimensions | 12.7 x 12.44 x 4.83 mm |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Number of Rows | 2 |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Type | Unshrouded Header |
| Maximum Current Rating | 3/Contact A |
| Product Depth | 12.44 mm |
| Product Height | 4.83 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-68021-210HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 346910120.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK630347YG.pdf |
|
Molex | Conn IEEE 1386 RCP 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 0714390864.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554512070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Box Download PDF datasheet for 1-2132415-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 284539-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 240 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 74213-002LF.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 16 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 15-38-8160.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 13 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917791-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 69192-406HLF.pdf |