| Part Number | 68046-307 |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 357840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68046-307 |
| Datasheet download |
| Part Number | 68046-307 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Gender | SKT |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 18.21 x 5.08 x 7.87 mm |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 7.87 mm |
| Product Length | 18.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-68046-307 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0038001338.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 2 POS 1.5mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5031750200.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 22 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 501645-2220.pdf |
|
3M | Conn Ejector Header HDR 16 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 155216-5202-RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452012.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 88566-115TRLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | BOARD TO BOARD CONNECTOR, 25 PINS Download PDF datasheet for 91901-32125LF.pdf |
|
Molex | BTB HEADER, 0.80MM PITCH, DUAL ROW, VERT Download PDF datasheet for 533641270.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G0808LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 3P 1R MS(P2.54,H2,54) - |