01016D101KAT2A AVX
01016D101KAT2A Images
Please contact us for more photos of 01016D101KAT2A
Part Number 01016D101KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Capacitor, SMD, MultiLayer Ceramic (MLCC), 01005 Case, 6.3Vdc, X5R, 100pF, \u00b110%, \u00f87\"T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 01016D101KAT2A
Datasheet download 01016D101KAT2A.pdf
Request Quotation for 01016D101KAT2A
01016D101KAT2A Specifications
Part Number 01016D101KAT2A
Case Size 0101
Product Dimensions 0.4 x 0.2
Voltage(DC) 6.3 V
Tolerance 10 %
Rad Hard No
Dielectric X5R
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 85 °C
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Supplier Package 0101
Lead Finish Tin Over Nickel
MSL Level 1
Case Style Ceramic Chip
Capacitance Value 100 pF
Package/Case 0101
Product Depth 0.2 mm
Product Length 0.4 mm