02016D105MAT4A AVX
02016D105MAT4A Images
Please contact us for more photos of 02016D105MAT4A
Part Number 02016D105MAT4A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 6.3Vdc X5R Dielectric 1.0\u00b5F \u00b120% \u00f813\"T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 02016D105MAT4A
Datasheet download 02016D105MAT4A.pdf
Request Quotation for 02016D105MAT4A
02016D105MAT4A Specifications
Part Number 02016D105MAT4A
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 85 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.33(Max)
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Supplier Package 0201
Case Size 0201
Capacitance Value 1 uF
Voltage(DC) 6.3 V
Dielectric X5R
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Package/Case 0201
Tolerance 20 %
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.33(Max) mm
Product Length 0.6 mm