| Part Number | C1206C103K5RACAUTO |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 211120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C103K5RACAUTO |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C103K5RACAUTO |
|---|---|
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.78 mm |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Size | 1206 |
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.78 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C103K5RACAUTO |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | AVXAU014W104KAG2A-COC MLCC GOLD 0201 X6S Download PDF datasheet for AU014W104KAG2A-COC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.001uF 1000V X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC102MAT1A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 500V C0G 5% SMD 2225 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C2225C103JCGACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 220pF 2000V C0G 5% SMD 1210 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1210GA221JAT1A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM188R71E224JA55D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 680pF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC681KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 10V X5R 10% SMD 0201 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM03X5R104K10AH.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 1000V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C330C102JDG5TA.pdf |
|
AVX | AVX DESIGN WIN PART LOAD Download PDF datasheet for AR155A331K4R.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 27pF 50V C0G 5% SMD 0805 Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C270J5GACTU.pdf |