04025A2R2CAT2A AVX
04025A2R2CAT2A Images
Please contact us for more photos of 04025A2R2CAT2A
Part Number 04025A2R2CAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 2.2pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 04025A2R2CAT2A
Datasheet download 04025A2R2CAT2A.pdf
Request Quotation for 04025A2R2CAT2A
04025A2R2CAT2A Specifications
Part Number 04025A2R2CAT2A
Tolerance 0.25 pF
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0402
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Capacitance Value 2.2 pF
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
Package/Case 0402
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm