04026D475MAT2A AVX
04026D475MAT2A Images
Please contact us for more photos of 04026D475MAT2A
Part Number 04026D475MAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 04026D475MAT2A
Datasheet download 04026D475MAT2A.pdf
Request Quotation for 04026D475MAT2A
04026D475MAT2A Specifications
Part Number 04026D475MAT2A
Pin Count 2
Capacitance Value 4.7 uF
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.71(Max)
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Mounting Surface Mount
Supplier Package 0402
Lead Finish Tin Over Nickel
Package/Case 0402
Dielectric X5R
Termination Style Wraparound
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 85 °C
Construction Flat
Voltage(DC) 6.3 V
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.71(Max) mm
Product Length 1 mm