0402YC103JAT2A AVX
0402YC103JAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402YC103JAT2A
Part Number 0402YC103JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 16V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YC103JAT2A
Datasheet download 0402YC103JAT2A.pdf
Request Quotation for 0402YC103JAT2A
0402YC103JAT2A Specifications
Part Number 0402YC103JAT2A
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 16 V
MSL Level 1
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.01 uF
Package/Case 0402
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm