0402YC333JAT2A AVX
0402YC333JAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402YC333JAT2A
Part Number 0402YC333JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 16V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YC333JAT2A
Datasheet download 0402YC333JAT2A.pdf
Request Quotation for 0402YC333JAT2A
0402YC333JAT2A Specifications
Part Number 0402YC333JAT2A
Tolerance 5 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Pin Count 2
Supplier Package 0402
Construction Flat
Capacitance Value 0.033 uF
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56(Max)
Max Processing Temp 260
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm