0402YC391KAT2A AVX
0402YC391KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402YC391KAT2A
Part Number 0402YC391KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 390pF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402YC391KAT2A
Datasheet download 0402YC391KAT2A.pdf
Request Quotation for 0402YC391KAT2A
0402YC391KAT2A Specifications
Part Number 0402YC391KAT2A
Lead Finish Matte Tin
Tolerance 10 %
Capacitance Value 390 pF
Dielectric X7R
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
MSL Level 1
Voltage(DC) 16 V
Max Processing Temp 260
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm