0402ZC101MAT2A AVX
0402ZC101MAT2A Images
Please contact us for more photos of 0402ZC101MAT2A
Part Number 0402ZC101MAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 10V X7R 20% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0402ZC101MAT2A
Datasheet download 0402ZC101MAT2A.pdf
Request Quotation for 0402ZC101MAT2A
0402ZC101MAT2A Specifications
Part Number 0402ZC101MAT2A
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Capacitance Value 100 pF
Case Size 0402
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 20 %
Voltage(DC) 10 V
Lead Finish Matte Tin
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Package/Case 0402
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Dielectric X7R
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56(Max) mm
Product Length 1 mm