06031C104KAT2A AVX
06031C104KAT2A Images
Please contact us for more photos of 06031C104KAT2A
Part Number 06031C104KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 0.10\u00b5F \u00b110% Commercial Ti Sn Plated 7\"T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06031C104KAT2A
Datasheet download 06031C104KAT2A.pdf
Request Quotation for 06031C104KAT2A
06031C104KAT2A Specifications
Part Number 06031C104KAT2A
Tolerance 10
Case Size 0603
Lead Finish Tin Over Nickel
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 0603
Maximum Processing Temperature 260 °C
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Package Dimensions 1.6 x 0.81 mm
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Pin Count 2
Moisture Sensitivity Level 1
Capacitance Value 0.1 uF
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.81 mm
Product Length 1.6 mm