06036D226MAT2A AVX
06036D226MAT2A Images
Please contact us for more photos of 06036D226MAT2A
Part Number 06036D226MAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 22uF 6.3V X5R 20% SMD 0603 85\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 06036D226MAT2A
Datasheet download 06036D226MAT2A.pdf
Request Quotation for 06036D226MAT2A
06036D226MAT2A Specifications
Part Number 06036D226MAT2A
Pin Count 2
Operating Temperature -55 to 85 °C
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 1.02(Max)
Supplier Package 0603
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Size 0603
Package/Case 0603
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Voltage(DC) 6.3 V
Termination Style Wraparound
Dielectric X5R
Capacitance Value 22 uF
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Tolerance 20 %
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.81 mm
Product Height 1.02(Max) mm
Product Length 1.6 mm