GCM216R72A103KA37D Murata Manufacturing
GCM216R72A103KA37D Images
Please contact us for more photos of GCM216R72A103KA37D
Part Number GCM216R72A103KA37D
Manufacturer Murata Manufacturing
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level GCM216R72A103KA37D
Datasheet download GCM216R72A103KA37D.pdf
Request Quotation for GCM216R72A103KA37D
GCM216R72A103KA37D Specifications
Part Number GCM216R72A103KA37D
Construction Flat
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 270
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 0.01 uF
Rad Hard No
Package/Case 0805
Tolerance 10 %
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.6 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 2 mm