SR212A271JAR AVX
SR212A271JAR Images
Please contact us for more photos of SR212A271JAR
Part Number SR212A271JAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 270pF 200V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR212A271JAR
Datasheet download SR212A271JAR.pdf
Request Quotation for SR212A271JAR
SR212A271JAR Specifications
Part Number SR212A271JAR
Rad Hard No
Dielectric C0G
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Mounting Through Hole
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Lead Finish Matte Tin
Termination Style Radial
Voltage(DC) 200 V
Capacitance Value 270 pF
Tolerance 5 %
Case Style Dipped
Failure Rate
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm
Wire Form Inside Crimp Standoff
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Seated Plane Height 7.62 mm