04023A102JAT2A AVX
04023A102JAT2A Images
Please contact us for more photos of 04023A102JAT2A
Part Number 04023A102JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 25V C0G 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 04023A102JAT2A
Datasheet download 04023A102JAT2A.pdf
Request Quotation for 04023A102JAT2A
04023A102JAT2A Specifications
Part Number 04023A102JAT2A
Maximum Processing Temperature 260 °C
Capacitance Value 0.001 uF
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Failure Rate
Military Standard
Dielectric C0G
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Case Style Ceramic Chip
Termination Style Wraparound
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.56 mm
Voltage(DC) 25 V
Supplier Package 0402
Package/Case 0402
Rad Hard No
Moisture Sensitivity Level 1
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.56 mm
Product Length 1 mm