0603YC103KAT2A AVX
0603YC103KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0603YC103KAT2A
Part Number 0603YC103KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0603YC103KAT2A
Datasheet download 0603YC103KAT2A.pdf
Request Quotation for 0603YC103KAT2A
0603YC103KAT2A Specifications
Part Number 0603YC103KAT2A
Case Size 0603
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Voltage(DC) 16 V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Construction Flat
Capacitance Value 0.01 uF
Case Style Ceramic Chip
Dielectric X7R
Product Dimensions 1.6 x 0.81 x 0.86 mm
Package/Case 0603
Product Depth 0.81 mm
Product Height 0.86(Max) mm
Product Length 1.6 mm