08053A100JAT2A AVX
08053A100JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053A100JAT2A
Part Number 08053A100JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 10pF 25V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053A100JAT2A
Datasheet download 08053A100JAT2A.pdf
Request Quotation for 08053A100JAT2A
08053A100JAT2A Specifications
Part Number 08053A100JAT2A
Rad Hard No
Military Standard
Failure Rate
Capacitance Value 10 pF
Tolerance 5 %
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric C0G
Lead Finish Matte Tin
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 25 V
Construction Flat
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm