08053C224KAT2A AVX
08053C224KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053C224KAT2A
Part Number 08053C224KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 25V X7R 10% SMD 0805 Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053C224KAT2A
Datasheet download 08053C224KAT2A.pdf
Request Quotation for 08053C224KAT2A
08053C224KAT2A Specifications
Part Number 08053C224KAT2A
Package/Case 0805
Lead Finish Matte Tin
Dielectric X7R
Rad Hard No
Capacitance Value 0.22 uF
Tolerance 10 %
Construction Flat
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 25 V
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm