VJ1210A102JXRAT5Z Vishay
VJ1210A102JXRAT5Z Images
Please contact us for more photos of VJ1210A102JXRAT5Z
Part Number VJ1210A102JXRAT5Z
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 1500V C0G 5% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level VJ1210A102JXRAT5Z
Datasheet download VJ1210A102JXRAT5Z.pdf
Request Quotation for VJ1210A102JXRAT5Z
VJ1210A102JXRAT5Z Specifications
Part Number VJ1210A102JXRAT5Z
Pin Count 2
Package/Case 1210
Capacitance Value 0.001 uF
Case Size 1210
Dielectric C0G
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 5 %
Supplier Package 1210
Voltage(DC) 1.5 kV
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 3.2 x 2.5 x 1.7(Max)
Termination Style Wraparound
Product Depth 2.5 mm
Product Height 1.7(Max) mm
Product Length 3.2 mm