CM02CG100G16AH AVX
CM02CG100G16AH Images
Please contact us for more photos of CM02CG100G16AH
Part Number CM02CG100G16AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 10pF 16V C0G 2% SMD 01005 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM02CG100G16AH
Datasheet download -
Request Quotation for CM02CG100G16AH
CM02CG100G16AH Specifications
Part Number CM02CG100G16AH
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Capacitance Value 10 pF
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 2 %
Dielectric C0G
Case Style Ceramic Chip
Supplier Package 01005
Case Size 01005
Lead Finish Tin Over Nickel
Maximum Processing Temperature 250 °C
Rad Hard No
Pin Count 2
Package/Case 01005
Package Dimensions 0.4 x 0.2 x 0.2 mm
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.2 mm
Product Height 0.2 mm
Product Length 0.4 mm