CBR04C180F1GAC KEMET
CBR04C180F1GAC Images
Please contact us for more photos of CBR04C180F1GAC
Part Number CBR04C180F1GAC
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 18pF 100V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CBR04C180F1GAC
Datasheet download CBR04C180F1GAC.pdf
Request Quotation for CBR04C180F1GAC
CBR04C180F1GAC Specifications
Part Number CBR04C180F1GAC
Max Processing Temp 260 °C
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Capacitance Value 18 pF
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 100 V
Military Standard
Failure Rate
Dielectric
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Construction Flat
Packaging Punched Paper Tape and Reel
Case Size 0402
Tolerance 1 %
Package/Case 402
MSL Level 1
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 1 mm