| Part Number | GCM188R71H103KA37D |
|---|---|
| Manufacturer | Murata Manufacturing |
| Quantity in stock | 833730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | GCM188R71H103KA37D |
| Datasheet download |
| Part Number | GCM188R71H103KA37D |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 270 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Case Size | 0603 |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.8 mm |
| Package/Case | 0603 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Dielectric | X7R |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 0.8 mm |
| Product Height | 0.8 mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-GCM188R71H103KA37D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 25V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for TMK316BJ106KL-T.pdf |
|
Murata Manufacturing | CAP 10UF 25VDC X5R 10% SMD 0805 PAPER TAPE Download PDF datasheet for GRM219R61E106KA12J.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM216R71H222KA01D.pdf |
|
Murata Manufacturing | CAP AUTO-GRADE 1.0PF 100VDC C0G 0.25PF SMD 0603 Download PDF datasheet for GCM1885C2A1R0CA16D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 100V X7R 10% SMD 1206 FlexiTerm 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12061C105K4Z2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0012uF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C122KAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 47pF 200V C0G 10% SMD 0603 150\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0603A470KXCAC.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065A471JAT2A.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C222K5RAC3020 Download PDF datasheet for C0603C222K5RAC3020.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.4pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GJM1555C1HR40BB01D.pdf |