CM02CG8R2D16AH AVX
CM02CG8R2D16AH Images
Please contact us for more photos of CM02CG8R2D16AH
Part Number CM02CG8R2D16AH
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 8.2pF 16V C0G 0.5pF SMD 01005 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM02CG8R2D16AH
Datasheet download CM02CG8R2D16AH.pdf
Request Quotation for CM02CG8R2D16AH
CM02CG8R2D16AH Specifications
Part Number CM02CG8R2D16AH
Construction Flat
Capacitance Value 8.2 pF
Mounting Surface Mount
Case Size 01005
Lead Finish Tin Over Nickel
Supplier Package 01005
Case Style Ceramic Chip
Maximum Processing Temperature 250 °C
Voltage(DC) 16 V
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Dielectric
Failure Rate
Termination Style Wraparound
Package/Case 01005
Tolerance 0.5 pF
Rad Hard No
Pin Count 2
Package Dimensions 0.4 x 0.2 mm
Product Depth 0.2 mm
Product Length 0.4 mm