08055A151FAT2A AVX
08055A151FAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A151FAT2A
Part Number 08055A151FAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 150pF 50V C0G 1% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A151FAT2A
Datasheet download 08055A151FAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A151FAT2A
08055A151FAT2A Specifications
Part Number 08055A151FAT2A
Package/Case 0805
Case Size 0805
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 150 pF
Failure Rate
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm