08055A271JAT2A AVX
08055A271JAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A271JAT2A
Part Number 08055A271JAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 270pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A271JAT2A
Datasheet download 08055A271JAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A271JAT2A
08055A271JAT2A Specifications
Part Number 08055A271JAT2A
Tolerance 5 %
Failure Rate
Capacitance Value 270 pF
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Case Size 0805
Package/Case 0805
Dielectric C0G
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm