08055C124KAT2A AVX
08055C124KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055C124KAT2A
Part Number 08055C124KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.12uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C124KAT2A
Datasheet download 08055C124KAT2A.pdf
Request Quotation for 08055C124KAT2A
08055C124KAT2A Specifications
Part Number 08055C124KAT2A
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.27 mm
Military Standard
Dielectric X7R
Package/Case 0805
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Capacitance Value 0.12 uF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.27(Max) mm
Product Length 2.01 mm