SR205C103KARTR1 AVX
SR205C103KARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR205C103KARTR1
Part Number SR205C103KARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% Thru-Hole 2.54mm 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR205C103KARTR1
Datasheet download SR205C103KARTR1.pdf
Request Quotation for SR205C103KARTR1
SR205C103KARTR1 Specifications
Part Number SR205C103KARTR1
Termination Style Radial
Pin Count 2
Mounting Through Hole
Construction Radial
Wire Form Straight
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Lead Diameter 0.508 mm
Supplier Package Radial
Case Style Dipped
Capacitance Value 0.01 uF
Moisture Sensitivity Level 1
Lead Finish Pure Tin
Dielectric X7R
Package Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Voltage(DC) 50 V
Lead Pitch For Radial 2.54 mm