C330C102MGR5TA KEMET
C330C102MGR5TA Images
Please contact us for more photos of C330C102MGR5TA
Part Number C330C102MGR5TA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 20% Thru-Hole 5.08mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C330C102MGR5TA
Datasheet download C330C102MGR5TA.pdf
Request Quotation for C330C102MGR5TA
C330C102MGR5TA Specifications
Part Number C330C102MGR5TA
Dielectric X7R
Lead Diameter 0.51 mm
Package/Case 7.62(Max) X 5.08(Max) X 9.14(Max)
Moisture Sensitivity Level 1
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Termination Style Radial
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Through Hole
Capacitance Value 0.001 uF
Wire Form Straight
Case Style Dipped
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Construction Radial
Rad Hard No
Package Dimensions 7.62 x 5.08 x 9.14 mm
Tolerance 20 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 2 kV