C0603C272J5RAC7013 KEMET
C0603C272J5RAC7013 Images
Please contact us for more photos of C0603C272J5RAC7013
Part Number C0603C272J5RAC7013
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0027uF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C272J5RAC7013
Datasheet download C0603C272J5RAC7013.pdf
Request Quotation for C0603C272J5RAC7013
C0603C272J5RAC7013 Specifications
Part Number C0603C272J5RAC7013
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
MSL Level 1
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.0027 uF
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 5 %
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm