C1206C472J5GAC7800 KEMET
C1206C472J5GAC7800 Images
Please contact us for more photos of C1206C472J5GAC7800
Part Number C1206C472J5GAC7800
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0047uF 50V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level C1206C472J5GAC7800
Datasheet download C1206C472J5GAC7800.pdf
Request Quotation for C1206C472J5GAC7800
C1206C472J5GAC7800 Specifications
Part Number C1206C472J5GAC7800
Case Size 1206
Tolerance 5 %
Voltage(DC) 50 V
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.9 mm
Dielectric
Failure Rate
Military Standard
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Capacitance Value 0.0047 uF
Lead Finish Matte Tin
MSL Level 1
Package/Case 1206
Construction Flat
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.9 mm
Product Length 3.2 mm