08055C153KAT2A AVX
08055C153KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055C153KAT2A
Part Number 08055C153KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.015uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C153KAT2A
Datasheet download 08055C153KAT2A.pdf
Request Quotation for 08055C153KAT2A
08055C153KAT2A Specifications
Part Number 08055C153KAT2A
Dielectric X7R
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Construction Flat
Capacitance Value 0.015 uF
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Matte Tin
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm