| Part Number | C1206C106K3PACTU |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 212840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 25V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1206C106K3PACTU |
| Datasheet download |
| Part Number | C1206C106K3PACTU |
|---|---|
| Capacitance Value | 10 uF |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| Dielectric | |
| Case Size | 1206 |
| Package/Case | 1206 |
| Voltage(DC) | 25 V |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Tolerance | 10 % |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.6 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.6 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1206C106K3PACTU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | CAP, MLCC, 0402, 50V, C0G, 8PF 0.25PF, T&R Download PDF datasheet for UMK105CG080CV-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR217C103MAA.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.001uF 1000V C0G 20% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1210A102MXGAT5Z.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 16V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC333JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 25V C0G 5% SMD 0402 Paper T R Download PDF datasheet for C0402C102J3GACTU.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 0.001uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for CL05B102KA5NNWC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 10% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C330C102KGR5TA.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 8.2pF 25V C0G 0.5pF SMD 0201 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0201NPO8R2D25TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0068uF 25V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06033C682KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 200V C0G 5% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA102A470JAR.pdf |