08055D105KAT2A AVX
08055D105KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055D105KAT2A
Part Number 08055D105KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 50V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055D105KAT2A
Datasheet download 08055D105KAT2A.pdf
Request Quotation for 08055D105KAT2A
08055D105KAT2A Specifications
Part Number 08055D105KAT2A
Case Size 0805
Capacitance Value 1 uF
Tolerance 10 %
Failure Rate
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Dielectric X5R
Package/Case 0805
Case Style Ceramic Chip
Voltage(DC) 50 V
Operating Temperature -55 to 85 °C
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.52 mm
Construction Flat
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.52(Max) mm
Product Length 2.01 mm