CKR06BX104KR KEMET
CKR06BX104KR Images
Please contact us for more photos of CKR06BX104KR
Part Number CKR06BX104KR
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 100V X7R 10% Radial 5.08mm (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CKR06BX104KR
Datasheet download CKR06BX104KR.pdf
Request Quotation for CKR06BX104KR
CKR06BX104KR Specifications
Part Number CKR06BX104KR
Military Standard MIL-PRF-39014/02
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 7.37 X 2.29 X 7.37
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Wire Form Straight
Lead Finish Tin/Lead
Product Dimensions 7.37 x 2.29 x 7.37 mm
Lead Diameter 0.635 mm
Failure Rate R
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.1 uF
Voltage(DC) 100 V
Case Style Molded
Tolerance 10 %
Rad Hard No
Termination Style Radial
Product Depth 2.29 mm
Product Height 7.37 mm
Product Length 7.37 mm