| Part Number | 08056C106MAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 731390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 6.3V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 08056C106MAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 08056C106MAT2A |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Case Size | 0805 |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Failure Rate | |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Military Standard | |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X7R |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Product Dimensions | 2.01 x 1.25 x 1.52 mm |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.52(Max) mm |
| Product Length | 2.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-08056C106MAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | COMMERCIAL CHIP AUTO MB CMAP - FN TAPE REEL, 7 INCH PAPER TAPE Download PDF datasheet for 0402YC682K4T2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.1uF 25V Y5V -20% to 80% SMD 0603 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for C0603C104Z3VAC7867.pdf |
|
KEMET | KEMC0603C225K4PAC3121 2.2 UF, + -10% TOL Download PDF datasheet for C0603C225K4PAC3121.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0022uF 3000V X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C2220C222KHRACAUTO.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 0.1uF 200V X7R 10% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1206Y104KXCAT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0033uF 100V C0G 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12061A332JAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 220pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM2165C1H221JA16D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 1000V X7R 10% SMD 1812 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1812AC333KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR215C472JARTR1.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04026D106MAT2A.pdf |