0805YC474K4T2A AVX
0805YC474K4T2A Images
Please contact us for more photos of 0805YC474K4T2A
Part Number 0805YC474K4T2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0805YC474K4T2A
Datasheet download 0805YC474K4T2A.pdf
Request Quotation for 0805YC474K4T2A
0805YC474K4T2A Specifications
Part Number 0805YC474K4T2A
Rad Hard No
Voltage(DC) 16 V
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Package/Case 0805
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Capacitance Value 0.47 uF
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm