CGA4J1X7R1E475K TDK
CGA4J1X7R1E475K Images
Please contact us for more photos of CGA4J1X7R1E475K
Part Number CGA4J1X7R1E475K
Manufacturer TDK
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 25V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Blister Plastic T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CGA4J1X7R1E475K
Datasheet download CGA4J1X7R1E475K.pdf
Request Quotation for CGA4J1X7R1E475K
CGA4J1X7R1E475K Specifications
Part Number CGA4J1X7R1E475K
Construction Flat
Capacitance Value 4.7 uF
Mounting Surface Mount
Case Style Ceramic Chip
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Military Standard
Failure Rate
Dielectric X7R
Voltage(DC) 25 V
Package Dimensions 2 x 1.25 x 1.25 mm
Supplier Package 0805
Tolerance 10 %
Package/Case 0805
Pin Count 2
Rad Hard No
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.25 mm
Product Length 2 mm