| Part Number | 500R07S1R8AV4T |
|---|---|
| Manufacturer | Johanson Technology |
| Quantity in stock | 809480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 1.8pF 50V C0G 0.05pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 500R07S1R8AV4T |
| Datasheet download |
| Part Number | 500R07S1R8AV4T |
|---|---|
| Package/Case | 0402 |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Dimensions | 1.02 x 0.51 x 0.51 |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 1.8 pF |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Supplier Package | 0402 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Construction | Flat |
| Tolerance | 0.05 pF |
| Case Size | 0402 |
| Dielectric | C0G |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 0.51 mm |
| Product Height | 0.51 mm |
| Product Length | 1.02 mm |
| Replacement Part Number | PART-500R07S1R8AV4T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.047uF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C473J4T2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1.5pF 50V C0G 0.25pF SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM1555C1H1R5CA01D.pdf |
|
AVX | AVXTV316X5R475K35AT095 MLCC 4.7UF X5R 35 - |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 820pF \u00b15% Commercial Ti Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06031C821JAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 10uF 6.3V X5R 10% SMD 1210 85\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1210C106K9PAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.068uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C683KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.012uF 100V C0G 1% Axial (0.01%FR) 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for CCR78CG123FR.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 20pF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C0805C200J5GACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 10V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM316X7R226K10AT.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 220pF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04025C221KAT2A.pdf |