0805YG105ZAT2A AVX
0805YG105ZAT2A Images
Please contact us for more photos of 0805YG105ZAT2A
Part Number 0805YG105ZAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1uF 16V Y5V -20% to 80% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0805YG105ZAT2A
Datasheet download 0805YG105ZAT2A.pdf
Request Quotation for 0805YG105ZAT2A
0805YG105ZAT2A Specifications
Part Number 0805YG105ZAT2A
Package/Case 0805
Rad Hard No
Dielectric Y5V
Failure Rate
Military Standard
Tolerance -20 to 80 %
Capacitance Value 1 uF
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Operating Temperature -30 to 85 °C
Construction Flat
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Max Processing Temp 260
Case Style Ceramic Chip
Case Size 0805
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm