| Part Number | 0805ZD106KAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 788320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0805ZD106KAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 0805ZD106KAT2A |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Tolerance | 10 % |
| Case Size | 0805 |
| Voltage(DC) | 10 V |
| Failure Rate | |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Military Standard | |
| Product Dimensions | 2.01 x 1.25 x 1.4 mm |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Construction | Flat |
| Package/Case | 0805 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Dielectric | X5R |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.4(Max) mm |
| Product Length | 2.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-0805ZD106KAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 130pF 600V 630V C0G 10% SMD 1210 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1210CA131KA11A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023C101KAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 4.7uF 50V X7S 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic Tape and Reel Download PDF datasheet for GCM31CC71H475KA03L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 25V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12063D226KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 12065C101KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Cap Ceramic 4.7pF 50VDC C0G 0.1pF SMD 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CL10C4R7BB8NNNC.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.47uF 16V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for C0805C474K4RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 22uF 16V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM316X5R226K16AT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 10V X7S 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM155C71A105KE38D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 2% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GJM1555C1H100GB01D.pdf |