| Part Number | 0805ZD106MAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 462440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 10uF 10V X5R 20% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0805ZD106MAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 0805ZD106MAT2A |
|---|---|
| Case Size | 0805 |
| Rad Hard | No |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage(DC) | 10 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Military Standard | |
| Failure Rate | |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Package/Case | 0805 |
| Dielectric | X5R |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Product Dimensions | 2.01 x 1.25 x 1.4 mm |
| Product Depth | 1.25 mm |
| Product Height | 1.4(Max) mm |
| Product Length | 2.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-0805ZD106MAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.0039uF 16V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0402YC392KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10pF 50V C0G 0.1pF SMD 0402 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 04025U100BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 220pF 100V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051A221GAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.0022uF 50V C0G 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM2165C1H222JA01D.pdf |
|
KEMET | CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL Download PDF datasheet for 05HV25B224MC.pdf |
|
KEMET | CAPACITOR SMD Multilayer Ceramic MLCC 1206 Case 2200pF \u00b120% 2000Vdc X7R Dielectric -55\u00b0C~+125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C1206C222MGRAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 4.7pF 50V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035U4R7BAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 47pF 1000V C0G 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AA470KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 270pF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 1206AC271KAT1A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 750pF 50V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035A751JAT2A.pdf |